Munadepühad Kixiku moodi

Lihavõttepühad või teisisõnu munadepühad on koksimas uksele ja on ju kombeks just sel ajal kaunistada mune, kasvatada esimesed murututid ning veeta mõnus pikk nädalavahetus oma armsatega. Sel korral jagab oma perekonna kevadist traditsiooni ning munade värvimise nippe Kixik.ee perenaine Merli, kellel on tavaks kaunistamine ette võtta juba sel pühapäeval.

Meie kaubanduses on saadaval mitmesuguseid variante värvimiseks, kleepimiseks ja muuks käepäraseks tegevuseks lihavõtete paiku. Oleme neid katsetanud, ent taas ringiga tagasi tulnud kõige klassikalisema variandi – sibulakoortega värvimise juurde. Esimesed õpetussõnad sain oma emalt, vanaemalt kui olin väike ja naudin südamest, et mitte kunagi ei tea päris lõpuni, milline tulemus saab ja põnevus säilib. Kui soovid katsetada meie pere nippe ja panna algus uuele traditsioonile, siis alljärgnevalt jagan rõõmuga õpetussõnu.

Vaja läheb:

  • Munad (tore, kui on erivärvilised; pruunid munad värvuvad ehk veidi vähem)
  • Sibulakoored
  • Erinevad kaunistused – paberi lõikuriga väikesed kujukesed paberist, lõngakerad, rohelisi taime- ja õielehti (nendest jääb munale ainulaadne muster)
  • Heledad riidetükid, vastavalt munade arvule, suurus u 25×25 cm. Selleks sobib hästi puuvillane riie, näiteks mõni vana lina või tekikott
  • Niit, käärid
Munadepühad ja ettevalmistused

Alustuseks lõika parajad riidetükid ja hea on kasutada puuvillast kangast. Aseta kangas lauale, seejärel lisa sinna väike ports sibulakoori. Pane muna sibulakoorte peale. Soovi korral võid vastu muna panna mõne kaunistuse paberist või mähkida lõnga ümber muna. Katseta julgelt, sest ainult nii saad teada, kas jääb ka mõni tore muster peale. Lapsepõlves sai lisatud ka näiteks esimest rohelist tärkavat rohututti, aga selle võid asendada ka maitsetaime rohelise osaga. Nüüd lisa munale peale poole veidi sibulakoori ja mähi kogu kupatus kangatüki sisse. Selleks, et kangas muna ümber seisma jääks, keri niit ümber – sobib klassikaline puuvillane niit või mõni muu peen pael, mis muidu enam kasutust ei leiaks. Tee sama protsess läbi ka teiste munadega. Vahelduseks säti pott veega pliidile, lisa kuumust ja oota kuni vesi keeb.

Kui kõik munad on valmis, siis aseta nad keeva veega potti. Jäta nad oma asju ajama umbes 15 minutiks. Kui muidu keedetakse muna 7-10 minutit või vastavalt igaühe soovile, siis pühademune soovitan veidi kauem podisema jätta, kuna neil vammused ümber – munakollase parajaks saamine võtab lihtsalt siin kauem aega. Kui aeg on paras, siis aseta pühadekaunistused mõneks minutiks jooksva külma vee alla ja seejärel eemalda riidetükid ja sibulakoored ning valmistu suurimaks üllatusteks. Meie pere kõige väiksem loeb lausa päevi, millal saab mune riietada ja ootab õhinaga pakkide avamist, sest tulemus on alati erinev ja huvitav on näha, kas ja kuidas lõnga ning paberikujukesed, sibulakoore siirud-viirud on jäänud munale.

Munadepühad ja munade värvimine

Soovin imelist katsetamist, edukat munade koksimist ja naudi iga hetke oma lähedastega – need tõepoolest on täpselt nii imelised nagu räägitakse.

Munadepühad ja värvilised munad

Munadepühad ja selle traditsioonist…

Ülestõusmispühad ehk lihavõttepühad ehk lihavõtted ehk paasapühad, argikeeles ka munadepühad on kristluses liikuvad pühad, mis algavad esimesel täiskuu pühapäeval pärast kevadist pööripäeva. Pühad mälestavad Jeesus Kristuse surnust ülestõusmist pärast ristilöömist. Ajaliselt langevad need kokku judaismi paasapühadega. Samale ajale jääb ka maausuliste kiigepüha ehk munapüha. Paljudes riikides on ülestõusmispühad riigipühad, kuid nende pikkus erineb riigiti. Eestis on riigipühaks kuulutatud vaid ülestõusmispühadele eelnev suur reede ja ülestõusmispühade 1. püha.

Munapühadega seostub komme värvida mune, neid üksteisele kinkida ja koksida – võidab see, kelle muna jääb terveks. Munade värvimise tava päritolu kohta on erinevaid seletusi, täpne algus on teadmata, aga ilmselt seostub see paastu lõppemise ja viljakusmaagiaga. Lastele räägitakse lihavõttepühade ajal lihavõttejänesest, kes peidab öösel majja või aeda mune või maiustusi.

Loe lisaks munadepühadest siit.

Lisa kommentaar